Обласна молодіжна творча спілка
художників та мистецтвознавців

Заходи

Cвяткування Щедрого вечора та Старого Нового року - у культурно-мистецькому центрі "Поліська хата"



В народі кажуть: "Зима прийшла і празничків привела".
Дійсно, взимку майже щодня - свято.
На Святвечір розпочинається період найважливіших зимових народних свят - Різдвяні свята, котрі закінчуються проводами на Водохреща.

Різдвяний цикл свят пов'язаний з відродженням нового сонця, яке відтоді починає щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому завжди було найбільше обрядових дійств, якими намагалися забезпечити здоров'я, щастя і достаток; багато з них також було спрямовано на вшанування покійних предків. У цей період українці колядували та щедрували - співали ритуальних пісень-побажань господарям осель та їхнім домочадцям.


На фото Леоніда Шевчука: яскраві моменти Щедрого вечора у "Поліській хаті"




За тиждень після Різдва, напередодні Нового Року (за старим стилем) святкують Щедрий Вечір. Це - залишок стародавнього, ще дохристиянського звичаю. За християнським календарем - це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір або свято Меланки.

Як і на Святвечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі і кутя, і ковбаси, і холодець, і шинка, і пироги...

Але якщо на Святвечір готували Багату кутю, то на Меланки (13 січня) - Щедру, яку заправляли смальцем або вершками чи молоком.
Крім куті, господині печуть млинці із салом, пироги, готують вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників.


У культурно-мистецькому центрі "Поліська хата" члени Обласної молодіжної творчої спілки художників та мистецтвознавців намагаються дотримуватися народних традицій, відроджувати старі обряди та звичаї.
Ось і тепер, напередодні Старого Нового року, "Поліська хата" запросила гостей познайомитися з народними традиціями святкування Нового року на Україні.
У чистій, гарно прибраній хаті господарі готуються до святкової вечері. Навіть кіт вважає обов'язковим для себе навести красу - вмивається. Але сидить головою до входу - гостей чекає. Господиня порається у печі - готує щедру вечерю: варить кутю, пече налисники, обсмажує ковбасу… Багатий стіл - це достаток у хаті на весь рік.
Ось і вечір настав. Сіла родина за стіл, дякує Богові за хліб на столі. А тут стукають у двері щедрувальники (це прийшли учасники Зразкового ансамблю "Джерельце" під керуванням Ангеліни Нестерової):
"Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров'я! "

Козу водять, співають, бажають здоров'я та багатства на весь наступний рік.
А господарі дякують щедрувальникам, обдаровують їх цукерками та пряниками.
Веселі зимові ігри, гадання, щедрівки - чого тільки не було у цей день у хаті!

Доброго, багатого на приємні несподіванки, талановиті творчі знахідки нового року бажають усім учасники святкового дійства та гості "Поліської хати".



Дивіться ВІДЕО про наш захід:
Традиції святкування Нового року за старим стилем відтворили на Житомирщині - 5 канал
На Житомирщині Старий Новий рік зустріли з народним колоритом - канал 1+1




© 2008-2021 Обласна молодіжна творча спілка художників та мистецтвознавців (м.Житомир)


  
  старт: березень 2008