Обласна молодіжна творча спілка
художників та мистецтвознавців

Заходи

Молотьба 2010

ОБЛАСНА МОЛОДІЖНА ТВОРЧА СПІЛКА
ХУДОЖНИКІВ ТА МИСТЕЦТВОЗНАВЦІВСпека, що панувала над Житомирщиною в серпні 2010, добре висушила снопи жита, зібраного митцями та волонтерами на ділянці біля культурно-мистецького центру. Прийшов час молотьби.З цієї нагоди в село Городське Коростишівського району знову завітали гості з Житомиру та області. Члени обласної молодіжної творчої спілки художників та мистецтвознавців приїхали до своєї хатини під солом'яною стріхою, щоб змолотити жито та підготувати солому для покриття даху.Молотьба - важкий труд, особливо, коли користуєшся старовинними приладами, а художники мусили молотити хліб саме ціпами, щоб не пошкодити довгу солому.
Незважаючи на палюче сонце, вони, а з ними жителі села, гості з Червоноармійську, з Маріуполю вийшли у поле. Під пісні жіночого ансамблю "Городчаночка" організатори разом із педагогами, школярами та студентами відтворили старовинний обряд, яким супроводжувалась молотьба.На краю поля залишився маленький клаптик нестиглого жита. З нього був зв'язаний останній сніп - дідух, якій символізує закінчення жнив.
Жінки та дівчата серпами зрізали останні колоски, але декілька залишили: їх зв'язали солом'яним перевеслом, надламали - це Спасова борода - щоб жито й наступного року добре родило. Серпом зробили борозну, в яку струсили зернята, а потім ці зернята полили водою та присипали сіллю.

Після цього ритуалу останній великий сніп зав'язали червоною стрічкою та вручили найкращому косареві, найкращу жницю - нею стала на цьому святі молода художниця Катерина Ускова - нагородили вінком, сплетеним з соломи та прикрашеним солом'яними квітами. А потім всі дружно понесли цей останній сніп на імпровізований тік, де вже йшла молотьба та провіювали зерно нового врожаю.Молотили жито ціпами заслужений художник України Юрій Костянтинович Камишний та червоноармійські художники-козаки - члени ОМТСХМ Володимир Лисюк та Кирило Микитчук та багато інших волонтерів.

Другий рік поспіль Юрій Камишний приїжджає у село під час молотьби. Тут він виходить на пленери, але більшу частину часу присвячує молотьбі. "Я дуже вражений тим, що робили молоді митці з цією старенькою хатою. Вона зажила новим життям, новими піснями". - сказав він у розмові під час свята.А свято було дуже цікавим. Після обіду, яким почастували гостей господарі, у садку біля хати художники з Червоноармійську підготували невеликий спектакль, який розповідав про боротьбу козаків з татарами та ляхами.

Невеличкий епізод давніх часів, жваво представлений самодіяльними акторами сподобався глядачам, а після нього всіх - і великих і малих - запросили до майстер-класів з виготовлення дерев'яних шабель та з боді-арту. Старші хлопці навчалися виготовляти зброю, а маленькі жителі села з цікавістю спостерігали за тим, як на їх руках розквітали чудернацькі квітки, блискавки та казкові дракони.І.А.Величко - Голова ОМТСХМрозміщено: 23 липня 2010


© 2008-2021 Обласна молодіжна творча спілка художників та мистецтвознавців (м.Житомир)


  
  старт: березень 2008